Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Január 2005

Trhy vo východnej Európe a na Blízkom východe zaznamenali celkove v januári vysoké zisky.

Výkonnosť portfólia prevýšila v tomto období benčmark. Naše pozície v Egypte neuvádzané v benčmarku posilnili relatívne výnosy, lebo trh výrazne vzrástol, Obdobne naša podvážená pozícia v Izraeli tiež prospela výnosom, lebo trh v tomto období vzrástol menej ako benčmark. Avšak slabý výber akcií z Maďarska a Turecka napomohol tomu, že akosi schladil relatívne výnosy.

Na úrovni akcií naša pozícia voči mnohým bankám ako maďarská OTP Bank, Sberbank z Ruska, tureckej Garanti, izraelskej Hapoalim posilnila relatívne výnosy. Prevážené pozície v Lukoile, Norilsk Nickel a Surgutneftegas podobne posilnili výkonnosť. Podvážená pozícia voči izraelskej farmaceutickej spoločnosti Teva a voči izraelskému Checkpoint tiež posilnili relatívnu výkonnosť, lebo výkonnosť akcií bola nižšia ako bol benčmark.

Odvetvia plynárenstva a energetiky naďalej ostávajú kľúčovými preváženými pozíciami. Farmaceutické odvetvie a biotechnológia ako aj odvetvie informačných technológií sú kľúčovými podváženými pozíciami. Na úrovni štátov Turecko a Rusko sú našimi kľúčovými preváženými pozíciami, ale takisto si stále držíme výraznú pozíciu, mimo benčmarku voči egyptským akciám. Podváženú pozíciu máme voči Izraelu, kde vidíme relatívne nižšiu hodnotu.

Naďalej vidíme výrazné zhodnotenie v rozvíjajúcej sa Európe a v regióne Blízkeho východu. Avšak volatilita pravdepodobne ostane hlavnou charakteristikou v regióne rozvíjajúcich sa trhov, čo spôsobuje neistota na celom svete ako aj v regióne.