Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Jún 2008

Akciové trhy rozvíjajúcej sa Európy zaznamenali počas štvrťroka zisky v euro vyjadrení, vykázali prvé známky oživenia po sklamaní a problémoch v prvých mesiacoch roka z hľadiska výkonu. Vysoké ceny komodít na pozadí pokračujúceho dopytu po surovinách, zháňanie výpredajov precenených akcií, pozitívny prísun prostriedkov do tried aktív, správy s veľmi vysokými ekonomickými údajmi v Rusku a návrat do lepších tónov na globálnych trhoch, to čo všetko prispelo k oživeniu regiónu počas obdobia.

Počas štvrťroka Pioneer Funds - Emerging Europe and Mediterranean Equity svojím výkonom prevýšil benchmark, hlavne z dôvodu úspešného výberu akcií. Na úrovni štátov bola naša podvážená pozícia v Turecku jediným najväčším prínosom k výkonu.

Na úrovni odvetví naša podvážená pozícia v zdravotníctve a vo financiách pomohla výkonu. Prevážená angažovanosť v odvetví energetiky sa ukázala ako prospešná, veľa akcií ako napríklad Novatek, Gazprom a OAO Rosneft mali kladný podiel na výkone a profitovali pokračujúceho rastu cien ropy. Na úrovni akcií podiel v ropno plynárenskej spoločnosti Lukoil so sídlom v Rusku v rámci energetiky výrazne prispela výkonu, čo nasledovalo po vyhlásení premiéra Vladimíra Putina, že zákon znižujúci dane pre ropné spoločnosti v Rusku je pre parlament pripravený. V spotrebnom tovare, turecký maloobchodný predajca BIM prospel výkonu po zverejnení výsledkov za prvý štvrťrok, ktoré boli lepšie ako sa očakávalo. Na druhej strane, podvážená angažovanosť v odvetví materiálov oslabila počas obdobia zisky.

Napriek krátkodobej volatilite a možných stiahnutiach, vyhliadky akcií rozvíjajúcej sa Európy a Stredomoria ostávajú pozitívne. Motorom rastu, ktorý vyformoval triedu aktív za ostatné roky je stále neporušený, čo vyplýva hlavne zo silného markoekonomického pozadia a výrazného nárastu tržieb.