Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Január 2008

Rozvíjajúce sa akciové trhy Európy zaznamenali v januári v euro vyjadrení straty. Volatilné podmienky na trhu, ktoré sme zaznamenali v druhej polovici 2007 pokračovali aj v roku 2008. Výrazné odpisy aktív u svetových finančných inštitúcií, súvisiace s hypotekárnymi úvermi v Spojených štátov a sprísňujúci sa úverový trh naďalej podlamoval dôveru investorov a viedli k rozsiahlemu odpredaju na akciových trhoch.

Pioneer Funds – Emerging Europe and Mediterranean Equity v januári svojím výkonom prevýšil benčmark, z dôvodu profitabilných rozhodnutí o výbere akcií a priaznivej alokácii krajín. Výkonu silným podielom prispel Egypt, keď tento štát mimo benčmarkovej pozície výrazne prekonal v tomto období väčšinu štátov. Na úrovni akcií, podiel v egyptskej spoločnosti Orascom Construction, čo je najväčší výrobca cementu na Blízkom východe a v severnej Afrike, sa ukázal ako ziskový, lebo ich akcie odolali na klesajúcom trhu, čo posilnili akvizície stavebný boom na Blízkom východe. Naša angažovanosť v Rusku u jedného z najväčších hráčov na trhu s obilím a cukrom, v Razgulay, pomohla výkonu, lebo ich akcie v tomto období posilnili o viac ako 15%, pretože celosvetovo sa zlepšili vyhliadky poľnohospodárstva. Rovnako, podiel v ruskej bani na striebro Polymetal poskytol výnosy, lebo ich akcie zaznamenali v tomto období zisky. Na druzej strane, angažovanosť v energetických spoločnostiach ako Lukoil, Surgutneftegaz, alebo Rosneft poznačila výkon, lebo ich akcie stratili počas tohto mesiaca pozíciu pri poklese cien ropy.

Očakávame, že prostredie trhu bude naďalej volatilné, lebo pretrváva neistota z rozsahu trvajúceho ekonomického spomalenia v Spojených štátoch a reálneho vplyvu hypotekárnej krízy v USA ich dopadu na globálnu ekonomiku. Ale dlhodobé vyhliadky akcií trhov rozvíjajúcej sa Európy sú naďalej priaznivé. Makroekonomické pozadie je stále silné a zdravé, aj keď teraz fungujú inflačné tlaky.