Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
December 2007

Akciové trhy rozvíjajúcej sa Európy sa vo štvrtom štvrťroku boli volatilné, ale v euro vyjadrení ukončili lepšie a celkovým výkonom prevýšili akcie globálnych rozvíjajúcich sa trhov. Rastúce ceny ropy, pravidelná dodávka, viac ekonomických údajov a výhľadov poukazujúcich na silu a odolnosť ekonomiky rozvíjajúcich sa trhov a určitý pokrok na poli reforiem, to všetko malo podiel na podpore akcií rozvíjajúcej sa Európy v podmienkach súčasného nepokoja na trhu.

Na relatívnej úrovni v euro vyjadrení, Rusko, Egypt a Jordánsko zaznamenali najlepšie zisky a Izrael a Maďarsko zaostávali za širším trhom.

Počas štvrtého štvrťroka Pioneer Funds – Eastern European Equity mal mierne slabší výkon ako benčmark pre nevýhodné alokácie medzi štátmi a rozhodnutia o výbere akcií. Podvážená pozícia v Rusku oslabila výkon, lebo v prostredí vysokých cien komodít a výrazného domáceho dopytu, krajina výrazne posilnila. Na úrovni akcií, podvážená pozícia v spoločnosti Gazprom mala nepriaznivý vplyv, lebo ich akcie posilnili pri dobrých vyhliadkach cien plynu doma a na medzinárodných trhoch. Navyše podiel v Surgutneftegaz oslabil výkon, lebo ich akcie stratili pozíciu. Na druhej strane, pozícia mimo benčmarku, v egyptskej stavebnej a cementárenskej spoločnosti Orascom Construction pomohla výkonnosti, lebo naďalej rýchlo expandovala v krajinách Perzského zálivu a celkove jej prospela výrazná stavebná činnosť na Blízkom východe.

V stredoeurópskych krajinách sa môže očakávať cenová volatilita pred prijatím eura a máme na pamäti nedávne oživenie určitých inflačných tlakov, vyplývajúcich hlavne z rastu cien energií a potravín. Ale očakávame však, že rozvíjajúca sa Európa bude naďalej podávať dobrý výkon vo všetkých prípadoch, okrem najhoršieho scenára a úplnej recesie v Spojených štátoch a bude sa prejavovať silou a odolnosťou v súčasných podmienkach na trhu.