Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Október 2007

Akciové trhy rozvíjajúcej sa Európy zaznamenali v októbri vysoké výnosy, druhý mesiac po sebe, aby, aby zrýchlili po vyrovnanom raste v septembri. Pri zmätku na rozvinutých akciových trhoch na pozadí krízy v Spojených štátoch, akcie z rozvíjajúcej sa Európy naďalej profitovali z pravidelného prílivu, lebo globálni investori zmenili alokáciu aktív v prospech rozvíjajúcich sa trhov.

Na relatívnej úrovni v euro vyjadrení, Jordánsko, Česko a Poľsko zaznamenali najlepšie zisky a Izrael zaostával za širším trhom.

Počas októbra Pioneer Funds - Eastern European Equity mal nižší výkon ako benčmark, poväčšine na pozadí nevýnosných rozhodnutí o výbere akcií z Ruska a Turecka. Podvážené postavenie v Gazprome v Rusku prispel negatívnym podielom, lebo akcie posilnili na rekordných cenách ropy, keď prekonali vrchol 90 USD za barel. Navyše, náš podiel v ruských telekomunikáciách Comstar oslabil výkon, lebo akcie stratili pozíciu, po niekoľkých znížení hodnotenia od analytikov na základe ich bohatého zhodnotenia a neistoty o uskutočnení ich nového plánu reštrukturalizácie. Inde, angažovanosť voči tureckému maloobchodnému reťazci Bim Birlesik tiež poznamenal výkon, lebo ich akcie ukončili mesiac v mínusovej oblasti. Na druhej strane, podvážený podiel v Izraeli pomohol výkonu, lebo izraelský akciový trh zaostával v tomto období za benčmarkom.

Makroekonomický pokles na úrovni štátu a postavenie na úrovni firiem je silné a zdravé v rozvíjajúcej sa Európe, čo prospelo akciovým trhom na pozadí zmätku na rozvinutých akciových trhoch. Naďalej dôverujeme vyhliadkam tejto triedy aktív, o ktorých si myslíme, že majú z krátkodobého a strednodobého hľadiska sklony podávať vyšší výkon ako svetové akciové trhy.