Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Júl 2007

Východoeurópske akciové trhy zaznamenali v júli zisky, ale sa ukázali ako volatilné. Naozaj, presun ťažkostí z druhotných hypoték do akcií skoro celkom vynulovalo vysoké zisky, ktoré sa zaznamenali v prvé týždne mesiaca.

Turecko malo nadpriemerný výkon po výraznom úspechu strany AKP vo vysoko očakávaných parlamentných voľbách. Egypt odolal, ale Jordánsko zaostalo za širším trhom.

V júli fond východoeurópskych akciových trhov Pioneer mal lepší výkon ako benčmark, väčšinou z dôvodu výhodných rozhodnutí o výbere akcií.

Prevážená angažovanosť v Yapi Kredi, vedúcom tureckom bankovom ústave mala výrazný podiel. Ich akcie profitovali nielen z opätovného nárastu miestneho akciového trhu, ale takisto aj z vyššieho zisku ako sa v druhom štvrťroku očakávalo. Navyše prevážená angažovanosť v najväčšej ruskej spoločnosti alternatívnej telekomunikácie Comstar prispela výkonnosti, lebo analytici posilnili ich cieľovú cenu. Na druhej strane, angažovanosť vo vedúcej kazašskej banke Kazkommersbank stratila, lebo ich akcie stratili postavenie. Investori sa obávali, že mohla by sa požadovať ďalšia emisia akcií, aby sa podporil rast, preto oslabenie ziskov na akciu, keď analytici znížili ich rating na spísňujucom sa úverovom trhu.

V rámci portfólia sme znížili angažovanosť voči Turecku, lebo si myslíme, že väčšina výhod je už ocenená po výraznom nedávnom nadpriemernom výkone na miestnom trhu. Postupne sme zvýšili angažovanosť voči ruským titulom, medzi ropnými a plynárenskými spoločnosťami, hlavne na pozadí zhodnotenia. Predali sme podiel v Kazkommersbank, v ruskom telekomunikačnom operátorovi Golden Telecom, a zároveň sme posilnili ruskú spoločnosť na informačné technológie Armada.

Vo svetle súčasnej volalitliy trhu, naša trieda aktív na relatívnom základe odolala a teraz sa objavujú nejaké príležitosti na zhodnotenie. Dlhodobé vyhliadky ostávajú pozitívne. Vysoká fiškálna rovnováha, výrazný prebytok na účte, predĺžený cyklus komodít, rastúce investície do infraštruktúry a inovácie spotrebnom financovaní umožňujú rastúcu úlohu spotreby, to všetko sú hlavné spotrebiteľské zložky, ktoré podporujú túto triedu aktív.