Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Október 2006

Východoeurópske akciové trhy zaznamenali v októbri vysoko kladné zisky. Výsledky spoločností boli stále silné a niektoré miernejšie ekonomické údaje ako sa očakávalo, hlavne v Spojených štátoch, posilnili nádeje investorov, že úrokové sadzby dosahujú špičku.

Východoeurópsky akciový fond Pioneer svojim výkonom výrazne predstihol benčmark. Výber akcií v tomto období sa ukázal ako výnosný, predovšetkým v Rusku, Poľsku a v Turecku. Naša angažovanosť v Poľsku, v ťažobnej spoločnosti Kghm pomohla výkonnosti. Turecký malopredajca potravín Bim Birlesik Magazalar naďalej posilňoval. Podvážený podiel v ruskej monopolnej spoločnosti na vývoz zemného plynu Gazprom a prevážený podiel v spoločnosti Novatek, nezávislom dodávateľovi zemného plynu, výrazne prispel. Inde podvážený podiel v izraelskej farmaceutickej spoločnosti Teva sa ukázal ako prospešný, lebo nálada voči akciám bola stále nepriaznivá z dôvodu obáv o nový manažment.

Podiel v ruskom cukrovare a obilninárskom dodávateľovi Razgulay a Orascom Construction, egyptskej stavebnej spoločnosti boli dôvodom straty v portfóliu.

Z hľadiska aktivít portfólia, sme sa zúčastnili úvodnej verejnej ponuky ruskej spoločnosti TMK, druhom najväčšom výrobcovi oceľových bezšvových rúr na svete, používaných v ropnom a plynárenskom priemysle. Myslíme si, že TMK je dobre nastavené, aby profitoval z priaznivého prostredia vysokých cien ropy, udržateľnej ťažby a investícií ropných spoločností do výroby a obmedzenej kapacity.

Naďalej vidíme významné dlhodobé zhodnotenie na akciových trhoch rozvíjajúcej sa Európy. Priaznivé dlhodobé činitele stále fungujú, zlepšujúci sa domáci rast a stabilita inflácie, štrukturálne reformy, väčšia integrácia s EÚ a v rámci nej, udržateľnosť úverov. Kým však domáce základy sú stabilné, myslíme si, že vonkajšie rizikové faktory môžu mať z krátkodobého hľadiska negatívny dopad na zisky v tejto triede aktív.