Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
August 2006

Na akciových trhoch v strednej Európe prevládal tento mesiac optimistický tón, lebo nálada investorov sa zlepšila po všeobecne priaznivom ekonomickom vývoji a po znížení neistoty okolo monetárnej politiky v Spojených štátoch. Na relatívnej úrovni k štátom s najlepším výkonom patrili Turecko, Jordánsko, Rusko a iba Maďarsko a Poľsko zaznamenali záporné výsledky.

Fondy Pioneer – Východoeurópsky akciový mal v tomto období horší výkon ako benčmark v dôsledku nevýhodnej alokácie do strategických štátov. Prevážená angažovanosť v Poľsku poznačila výkon. Pokles ceny ropy z úrovne vyše 77 USD na 70 USD za barel ku koncu mesiaca v kombinácii s poklesom budúcich cien komodít znížil akcie zabezpečené komoditami ako Kghm Polska Miedz (ťažobný priemysel) alebo Pkn Orlen (rafinéria ropy a marketing).V iných oblastiach podvážená angažovanosť v Izraeli oslabila výkon. V Rusku podvážená pozícia voči Gazpromu a Mobile Telesystems nepriaznivo ovplyvnila portfólio. Najväčším podielom prispel výkonnosti portfólia Egypt, lebo akcie počas mesiaca vzrástli.

Z hľadiska aktivity portfólia v priebehu augusta, sme znížili angažovanosť voči spoločnostiam pracujúcim s komoditami a ropou tým, že sme znížili podiely v poľskom Kghm, Pkn Orlen a ruských Lukoil, Norilsk a Tatneft. Zvýšili sme pozície v ruských spoločnostiach ako je Magnit (potravinársky maloobchodl), Mobile Telesystems (mobilná komunikácia), Sistema (telekomunikačné služby) a Comstar (telekomunikačné služby).V iných oblastiach sme posilnili už existujúce pozície v Orascom Telecom a Orascom Construction.

Na východoeurópskych trhoch stále ostávajú pôsobiť pozitívne dlhodobé faktory. Naďalej vidíme celkove významné dlhodobé zhodnotenie v regióne rozvíjajúcej sa východnej Európy a Blízkeho Východu. Zatiaľ čo domáce fundamenty sú pevné, myslíme si, že vonkajšie rizikové faktory môžu mať v blízkej dobe nepriaznivý vplyv na zisky v tejto triede aktív.