Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Júl 2006

Východoeurópske akciové trhy boli v júli rozkolísané a obdobie ukončili v pluse..

Fondy Pioneer – Východoeurópsky akciový výkonom výrazne prekonal svoj benčmark, čomu pomohla kombinácia prospešných rozhodnutí o alokácii do štátov a úspešný výber akcií. Prevážená pozícia v Egypte sa prejavila ako prospešná. Ďalšou kľúčovou angažovanosťou bola naša prevážená pozícia v Poľsku, ktorá výrazne prispela výkonnosti. Na iných miestach, podvážená pozícia v Izraeli bola prospešná, lebo akciové trhy tohto štátu boli nevyrovnané po začatí vojenského konfliktu medzi Izraelom, Libanonom a Hizballáhom. Na úrovni akcií angažovanosť voči poľskej spoločnosti Kghm Polska Miedz sa ukázala ako prospešná. Na druhej strane prevážená angažovanosť voči Surgutneftegaz, štvrtej najväčšej ruskej spoločnosti podľa výkonu oslabila výnosy.

Z pohľadu júlovej aktivity v portfóliu, znížili sme začiatkom mesiaca angažovanosť v Izraeli, lebo sa domnievame, že bude dlhšie trvať a bude mať oveľa hlbší vplyv na hospodárstvo Izraela ako trh očakáva. V Maďarsku sme znížili podiel voči OTP banke, lebo fiskálne opatrenia, ktoré potrebovala krajina urobiť, aby sa pripojila k eurozóne, dočasne oslabili hospodárstvo. Na pozadí vynikajúcich ziskov sme vybrali zisk z Kghm Polska Miedz. Nakoniec sme odpredali pozíciu v chorvátskej farmaceutickej firme Pliva, potom ako Barr a Actavis bojovali medzi sebou o prebratie riadenia spoločnosti. Myslíme si, že zvýšenie ceny akcií spoločnosti Pliva ponúklo lákavú príležitosť na vybratie ziskov.

Naďalej hľadáme významné dlhodobé zhodnotenie v regióne rozvíjajúcej sa Európy a Blízkeho Východu. Ale zo stredno a dlhodobého hľadiska sme relatívne opatrnejší pri vyhliadkach akcií z rozvíjajúcich sa trhov všeobecne ako po minulé roky. Na druhej strane, zhodnotenie stále vyzerá byť lákavé a naozaj využili sme nedávne korekcie na trhu na to, aby sme zvýšili existujúce pozície a aby sme preinvestovali zvyšný objem hotovosti z nášho portfólia.