Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Jún 2006

Po dobrých výsledkoch v prvom štvrťroku východoeurópske akciové trhy zaznamenali v druhom štvrťroku straty. Oslabila sa chuť investorov po rizikovejších aktívach a globálne akciové trhy odpredávali.

Rusko a Poľsko mali najlepšiu výkonnosť, ale Turecko a Izrael mali na relatívnej úrovni v druhom štvrťroku podpriemerný výkon. Región strednej Európy bol v dôsledku geopolitického vývoja v tomto období nestály. Turecko mal akciový trh s najhoršou výkonnosťou v euro vyjadrení, lebo šplhajúca sa inflácia a oslabujúca mena donútili centrálnu banku zdvihnúť úrokovú sadzbu na 17.25%.

Fond Pioneer – Východoeurópsky akciový fond mal lepšiu výkonnosť ako benčmark, čomu pomohli prospešné rozhodnutia o alokácii v krajinách a úspešný výber akcií. V Rusku sa angažovanosť v Novateku ukázala ako prospešná. V bankovníctve, pozícia v ruskom najväčšom veriteľskom ústave Sberbank, bola zdrojom dobrých ziskov. Podvážená pozícia v Izraeli sa oplatila. Podvážená pozícia vo farmaceutickej spoločnosti Teva výrazne prispela. Prevážená pozícia v poľskej spoločnosti Kghm Polska Miedz sa ukázala ako veľmi zisková. Na druhej strane angažovanosť v Egypte a v Turecku oslabila výkonnosť, lebo tieto akciové trhy hlboko poklesli na pozadí výrazného odlivu peňazí.

Znížili sme úroveň hotovosti, aby sme využili výhodu klesajúcich cien akcií v strednej Európe. Takisto sme znížili podiely v Egypte a v Rusku v prospech Ruska.

Naďalej vidíme významné dlhodobé zhodnotenie v rozvíjajúcej sa Európe a na Blízkom východe. Podľa nášho názoru nedávne korekcie, rastúca volatilita a pokles tolerancie rizika nesprevádzalo žiadne zhoršenie makroekonomických trendov a postavenia podnikov. Ale volatilita pravdepodobne pretrvá v dôsledku globálnej a regionálnej neistoty. Pri vyššej volatilite sa výber akcií stáva oveľa dôležitejší ako sa iba čisto spoľahnúť na rýchlosť obchodných stratégií.