Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Marec 2006

Akciové trhy východnej Európy zaznamenali v prvom štvrťroku výrazné zisky. Chuť investorov na rizikovejšie aktíva bola vo svetle priaznivých globálnych ekonomických údajov silná.

Východoeurópsky akciový fond Pioneer svojim výkonom v tomto období prekonal benčmark, čomu pomohla kombinácia prospešného rozhodnutia o alokácii v krajinách a úspešný výber akcií, konkrétne v Rusku. Držali sme si podváženú pozíciu voči Izraelu, pretože sme tam našli porovnateľne menej atraktívnych investičných príležitostí ako v iných krajinách v rámci nášho benčmarku. Podvážené stanovisko sa prejavilo vo výkone ako veľmi prospešné, lebo izraelský akciový trh, ktorý predstavuje pätinu aktív benčmarku mal výrazne slabý výkon. Na úrovni akcií sa podvážená pozícia voči spoločnosti Teva Pharmaceuticals ukázalo ako mimoriadne prospešná. Podiel v odvetví energií v Rusku zaznamenal čiastočne vysoké zisky spôsobené zvýšením ceny ropy, ale takisto aj z dôvodu prevažujúceho názoru investorov, že zhodnotenie aktív energie v tejto oblasti je v porovnaní obdobnými subjektmi zo západu nízke. Prevážené pozície v Tatneft a Novatek OAO zažiarili z hľadiska absolútnej ceny a zároveň väčšie podiely ako Surgutneftegaz a Gazprom mali tiež nadpriemerný výkon.

V prvom štvrťroku sme zvýšili angažovanosť v tureckých bankách Akbank, Turkiye Garanti Bankasi a Turkiye IS Bankasi. V ďalších bankových odvetviach sme zvýšili pozície v OTP Bank (Maďarsko) a PKO Bank Polski (Poľsko). Tiež sme zvýšili angažovanosť v odvetví energií, lebo očakávame, že budeme profitovať z pretrvávajúcej vysokej ceny ropy a úsilia o zlepšenie legislatívneho prostredia pre ropné spoločnosti v Rusku.

Naďalej vidíme celkove výrazné dlhodobé zhodnotenie v rozvíjajúcej sa Európe a v regióne blízkeho východu. Avšak volatilita pravdepodobne ostane kľúčovou charakteristikou vyvíjajúcich sa trhov v tomto regióne, čo spôsobuje regionálna a globálna neistota a globálne trendy likvidity.