Amundi Funds II - U.S. Pioneer Fund
August 2008

Americký akciový trh vykázal v auguste malý zisk, nakoľko ceny ropy naďalej klesali zo svojho maxima v polovici júla a odhady hospodárskeho rasu USA boli revidované smerom hore. Index S&P 500 ukončil mesiac so ziskom, pričom jeho sektor spotrebného tovaru, ktorý začiatkom roka zaostával, viedol na trhu. Energie, energetika a plynárenstvo a materiály vykázali malé straty, zatiaľ čo ostatné sektory vykázali malé zisky.

Augustové výnosy profitovali z preváženia v sektore spotrebného tovaru a podvážení v energiách a financiách. Výber v každom sektore tiež pomohol výnosom Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund. Maloobchodníci Target, JC Penney a Lowes podali skvelú výkonnosť. Najväčšou brzdou výkonnosti bola naša angažovanosť v ťažobných spoločnostiach v materiáloch, ktoré upadli, nakoľko ceny komodít klesli.

V auguste neboli do portfólia pridané žiadne nové firmy. Predali sme našu pozíciu v Microsofte kvôli obavám o ich schopnosť vytvoriť rast mimo ich hlavnej obchodnej činnosti Windows/Office.

Krátkodobé vyhliadky ostávajú neisté a naďalej dôkladne sledujeme rozvíjajúcu sa finančnú krízu a dopad zníženej úverovej schopnosti bánk na ekonomiku. Nevieme, kedy sa vývoj otočí a akým tempom sa ekonomika zlepší, ale vidíme určité zlepšenie na trhu s bývaním, s dobrým dopytom po bytoch za súčasné nižšie ceny. Spotrebiteľ viac šetrí a chýba mu dôvera. Čo je dôležitejšie, myslíme si, že mnoho akcií sa predáva za výhodné ceny v porovnaní s vyhliadkami na niekoľko rokov dopredu. Zameriavame sa na spoločnosti, ktoré sa ukazujú dobre krátkodobo a majú aj dobré vyhliadky. Uprednostňujeme najmä veľké, nadnárodné spoločnosti ponúkajúce „každodenný“ tovar a služby, ktoré sú dobre umiestnené, aby sa mohli podieľať na pokračujúcom globálnom raste. Náš výhľad je vždy dlhodobý a ostávame celkom optimistickí pokiaľ ide o dlhodobé vyhliadky nášho portfólia.