Amundi Funds II - U.S. Pioneer Fund
Máj 2008

Potom, keď narušenia finančného sektora stlačili ceny akcií dolu o takmer 20% za šesť mesiacov pred koncom marca, trhy sa začali zotavovať, čo pokračovalo aj v máji. S&P 500 Index získal vďaka svojim sektorom informačných technológií a materiálov. Iba finančný sektor nevykázal pozitívny výnos za tento mesiac.

Dvaja najväčší prispievatelia do májových výnosov Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund boli v sektore priemyslu, najmä výrobca nákladných automobilov PACCAR a železničná spoločnosť Norfolk Southern. Norfolk Southern, vďaka silným súčasným prevádzkovým výsledkom bola najväčším individuálnym prispievateľom k silným dnešným výnosom. K ďalším spoločnostiam s dvojcifernými ziskami patrili Alcoa, Adobe Systems a Schering Plough, ktorí ožili po prudkom výpredaji v prvom štvrťroku.

Naše podváženie vo finančnom sektore spôsobené tým, že sme vynechali firmy z Wall Street a banky peňažného centra, sa v máji vyplatilo, lebo tak ako podváženie zhora nadol aj náš výber akcií zdola nahor v rámci sektora pridali hodnotu. Výrobca mobilných telefónov Nokia bol najväčším individuálnym znižovateľom výkonnosti už druhý mesiac po sebe. Nokia oznámila neuspokojivé výnosy a investori pokračovali v odchode z týchto akcií minulý mesiac. V máji neboli pridané žiadne nové mená do portfólia a ani žiadne nebili predané.

I keď krátkodobé vyhliadky ostávajú neisté, budeme sa naďalej zameriavať na hľadanie dobre riadené, dobre umiestnené a atraktívne hodnotené jednotlivé spoločnosti pri použití dlhodobého investičného horizontu. Veríme, že naša trpezlivosť, investičná stratégia založená na hodnote a prieskume je stále zmysluplná vzhľadom na dlhodobé vyhliadky. Tiež si myslíme, že v nadchádzajúcich mesiacoch budú nejaké atraktívne investičné príležitosti.