John Pollen portfólio manažérom fondu Pioneer Emerging Markets Fund

Ku koncu júla 2009 sa portfólio manažérom fondu Pioneer Emerging Markets Fund stal John Pollen. John Pollen pôsobí v Pioneer Investments ako riaditeľ sekcie pre akcie rozvíjajúcich sa trhov a dohliada na akciový tím pre globálne sa rozvíjajúce trhy. S riadením akciových aktív rozvíjajúcich sa trhov má viac ako dvadsaťročné skúsenosti.

John Pollen je od roku 2005 riaditeľom sekcie pre akcie rozvíjajúcich sa trhov (Emerging Markets Equity) a manažérom fondu Pioneer Funds – Emerging Markets Equity, ktorý je distribuovaný v Európe. Sídli v Londýne a v tíme má dvoch portfólio manažérov a trinásť analytikov, ktorí sa špecializujú na akcie rozvíjajúcich sa trhov v pobočkách skupiny Pioneer Investments v Dubline, Moskve, Singapure a Varšave. V rokoch 1999 až 2005 pôsobil ako riaditeľ sekcie pre akcie európskych rozvíjajúcich sa trhov (European Emerging Markets Equity).

Predtým, než začal John Pollen v roku 1995 pracovať v spoločnosti Pioneer Investment Management Limited, ktorá je pridruženou spoločnosťou Pioneer Investment Management, Inc., pôsobil v Standard Bank of South Africa v Johannesburgu ako portfólio manažér domácich akcií a vedúci medzinárodnej investičnej stratégie ako pre inštitucionálnych, tak pre individuálnych klientov. Po absolvovaní londýnskej King's College pracoval v rokoch 1982 až 1995 v Barings Asset Management v Londýne a Tokiu, kde mal na starosti európske akciové portfóliá (vrátane rozvíjajúcich sa trhov). V oblasti investícií sa John Pollen pohybuje od roku 1982 a od roku 1989 sa sústreďuje na rozvíjajúce sa trhy, najmä vo východnej Európe.

John Pollen vo funkcii nahradil Christophera Smarta, manažéra fondu Pioneer Emerging Markets Fund a Pioneer Emerging Markets VCT Portfolio. Christopher Smart skupinu Pioneer ku koncu júla opustil. Teraz pôsobí vo vláde prezidenta Baracka Obamu ako námestník tajomníka ministerstva financií pre Európu a Euroáziu. Na tejto pozícií sa bude môcť venovať svojim záujmom na poli medzinárodných financií a hospodárskych problémov, ktorým čelí Európa, Rusko a ekonomiky ďalších štyridsiatich šiestich krajín. Christopher Smart získal titul Ph.D. v odbore medzinárodných vzťahov na Kolumbíjskej univerzite v USA, je odborníkom pre oblasť Ruska a v tejto oblasti má rozsiahle skúsenosti.

„Takáto príležitosť sa naskytne len jedenkrát za život, a preto som si ju nemohol nechať ujsť,“ komentuje Christopher Smart odchod z Pioneer Investments. „Vždy som dúfal, že časť svojej kariéry strávim v štátnej správe a toto je skvelá príležitosť, ako sa v dnešnej pohnutej dobe podieľať na vývoji globálnej ekonomiky,“ dodal.

John Pollen, Christopher Smart a rozsiahly tím akciových analytikov pre rozvíjajúce sa trhy skupiny Pioneer v minulosti úzko spolupracovali na podobných investičných stratégiách, a preto sa očakáva, že prechod bude plynulý. Investičný štýl ani stratégia fondu Pioneer Emerging Markets Fund a súvisiaceho portfólia VCT sa nijako meniť nebudú.

Pioneer Investments, Bratislava