Pioneer Investments sa chce zaradiť do trojice najlepších zahraničných správcov v Španielsku

7.6.2006

V rozhovore pre popredný španielsky finančný list Expansión hovorí šéf Pioneer Investments pre Španielsko a Portugalsko José Castellano o meniacich sa trendoch na španielskom trhu a o tom, ako na ne reaguje skupina Pioneer Investments.

Pioneer Investments v Španielsku, člen skupiny UniCredito, zamestnáva odborníkov so skúsenosťami z firiem ako sú Schroders, Inversis a Crédit Agricole. V Španielsku spravuje majetok v objeme 2,7 miliardy EUR. „Ešte pred štyrmi rokmi sme v rebríčku zahraničných spoločností v Španielsku vôbec nefigurovali, v roku 2003 sme obsadili 12. miesto, v roku 2004 sme sa umiestnili na deviatom mieste a v roku 2005 sme boli na mieste siedmom. Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti v Španielsku spravujeme 2,7 miliardy EUR, chceme sa v roku 2007 dostať do vedúcej trojice. “Takto jasne vidí budúcnosť skupiny Pioneer Investments v Španielsku a v Portugalsku jej Country Manager José Castellano. Verí, že zahraniční správcovia, ktorí sa chcú v Španielsku presadiť, sa musia zamerať na služby. „Osemdesiat percent úspechu záleží na tom, či poskytnete dobré služby.“ Preto je podľa Castellana dôležité vytvoriť kvalitný tím, a to ako z hľadiska technického, tak i obchodného. V posledných mesiacoch prijal do Pioneer Investments skúsených profesionálov z iných spoločností – z firmy Schroders prišiel Borja Fernández-Galiano, Inversis opustila Marta González a spoločnosť Crédit Agricole zase Isabel de Liniers. Z Pioneer Italia získal Novellu Liberaty.

Castellano je presvedčený, že lepšie než priamy predaj je ponúkať klientom fondy prostredníctvom lokálnych bánk. „Máme kompaktné portfólio klientov, ktorým poskytujeme dobré služby. „Španielska banka bude nakoniec spolupracovať asi s piatimi zahraničnými skupinami, ktoré bude dobre poznať. Dôsledkom toho sa biznis zahraničných fondov bude koncentrovať,“ dodáva.

Pioneer Investments sa domnieva, že španielske bankovníctvo momentálne prechádza zmenami. „Predaj zahraničných fondov koncovým klientom a management ich lojality – to je defenzívny prístup. Stále častejšie sú ale ponúkané balíčky produktov obsahujúce fondy rôznych správcov. Je to akési riadené otvorenie sa konkurencii,“ hovorí.

Castellano vidí cestu k rastu vo fondoch s absolútnou návratnosťou (tzv. total return fondy), ktoré sú relatívne nezávislé na volatilite trhu. „Tieto fondy sú strategickým aktívom. Na celosvetovej úrovni sme v nich spravovali 40 mld. EUR a v Španielsku sme v roku 2005 získali 1 miliardu.“ Podľa Castellana je však ponuka v Španielsku chaotická. „V Španielsku nie sú k dispozícii historické prehľady výnosov (tzv. total return fondy), a preto bude nutné počkať dva až tri roky, kým si každý nájde svoje miesto.“

Pozícia Pioneer Investments je posilnená fondmi ako je Pioneer Euro Strategic Bond s ich špecifickým portfóliom a investičným štýlom. Pioneer Investments uplatňuje podobne flexibilný prístup v akciovom segmente, vo fondoch Pioneer European Opportunities a Top European Players. Skupina prednedávnom získala spoločnosť Vanderbilt Capital Advisors špecializujúcu sa na stratégie pevného výnosu.

Pioneer Investments chce v Španielsku ponúkať tiež hedge fondy, avšak nemá v úmysle sa ponáhľať. „Našim cieľom je predávať kvalitné hedge fondy klientom, ktorí tento produkt dobre poznajú,“ vysvetľuje Jose Castellano.

Zdroj: Pioneer Investments, Dublin