Mimoriadne úspešný rok pre fondy skupiny Pioneer Investments

Uplynulý rok bol pre fondy spoločnosti Pioneer Investments mimoriadne úspešný. Prevažná väčšina fondov dosiahla vysoké kladné výkonnosti. Medzi najúspešnejšie patrili fondy zamerané na európske akcie, a to ako z pohľadu absolútnej tak aj relatívnej výkonnosti.


1) Rástli všetky fondy okrem jedného

Celkom 51 fondov malo v roku 2012 kladnú a len jeden zápornú výkonnosť. Väčšina finančných trhov totiž stála na ich strane. Akcie a dlhopisy s vysokým výnosom sa stali absolútnymi víťazmi uplynulého roka. Ich výkonnosť siahala až k 20 percentám. Akcie z niektorých rozvíjajúcich sa regiónov, napr. Ázie, hranicu 20% dokonca mierne prekonali. Výkonnosť iných regiónov, ako napríklad Latinská Amerika, bola ale výrazne horšia a dokonca nižšia než výkonnosť vyspelých trhov. Hranicu 20 percent dokázalo prekonať v minulom roku niekoľko fondov spoločnosti Pioneer. Z akciových to boli fondy Pioneer Funds - Euroland Equity, Pioneer Funds - European Potential a Pioneer Funds - Emerging Europe and Mediterranean Equity. Medzi najväčších porazených patrili komodity, ktoré s výsledkom blízkym „nule“ skončili dokonca až za peňažným trhom. Horšie sa darilo energetickým a priemyselným surovinám, o niečo lepšie poľnohospodárskym komoditám.

2) Benchmark prekonalo viac fondov ako v roku 2011

Celkom 20 fondov prekonalo v minulom roku benchmark. To je výrazné zlepšenie oproti roku 2011, kedy sa to podarilo iba 14 fondom. Za väčší úspech možno preto považovať výrazné prekonanie benchmarku u ďalších fondov, najmä európskych akciových, z ktorých šesť zo siedmich prekonalo svoj benchmark! Európskym akciovým fondom sa tiež najčastejšie darilo prekonávať benchmark v oboch rokoch. V tomto smere je ale vôbec najúspešnejším Pioneer Funds - Euroland Equity, ktorý doteraz prekonal benchmark vo všetkých kalendárnych rokoch od svojho založenia, teda už päť rokov po sebe! Klobúk dole pred jeho portfólio manažérom Fabio di Giansante, ktorý za svoje výsledky už dostal rad prestížnych ocenení.

3) Vyšší rating získalo 8 fondov

Oproti koncu roka 2011 zvýšila spoločnosť Morningstar rating celkom 8 fondom. Na najvyšší rating, päť hviezd, prvýkrát dosiahol Pioneer Funds - US Fundamental Growth. Väčšina ostatných si polepšila na štyri hviezdy. Medzi nimi boli napr.
fondy Pioneer Funds - European Potential alebo Pioneer Funds - Euro Bond. Pioneer sa tak stále drží nad priemerom konkurencie, oproti ktorej má viac štvor- a päťhviezdičkových fondov.

Roman Dvořák, Pioneer Investments